UNUTULMAZ GENEL BAŞKANIMIZ ÖZCAN KESGEÇ MEZARI BAŞINDA ANILDI!

29 Temmuz 2021, Perşembe 1.365 Kişi

 

UNUTULMAZ GENEL BAŞKANIMIZ ÖZCAN KESGEÇ MEZARI BAŞINDA ANILDI!


Sendikamızın unutulmaz Genel Başkanı Özcan Kesgeç, vefatının 14. yılında mezarı başında düzenlenen törenle anıldı. 

Anmaya, DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, DİSK Sekreteri Adnan Serdaroğlu, DİSK Ankara Bölge Temsilcisi Tayfun Görgün, DİSK’e bağlı sendikaların Başkanları ve Yöneticileri, Özcan Kesgeç’in mücadele arkadaşları, Türkiye İşçi Partisi’nden yoldaşları, üyelerimiz ve Sosyal-İş Sendikası emekçileri katıldılar.

Törende konuşan Sendikamız Genel Başkanı Celal Uyar, Sendikamızın son yıllarda zor dönemlerden geçtiğine değinerek sözlerini şöyle sürdürdü. 

“-Sayın Genel Başkanım, bizlere bıraktığın demokratik sınıf ve kitle sendikacılığının ışığında kadrolarımızı yenileyerek, zor dönemlerden aşma iradesini ortaya koyduk. Bu zor günlerde, işçi sınıfının yetiştirmiş olduğu gencecik işçiler sendikamızın organlarında  görev alma konusunda bir saniye bile tereddüt etmediler.

Bugün burjuva yasaları  Sosyal-İş’in toplu sözleşme yapmasına bir engel teşkil ediyor.  Sizler 1990’lar da nasıl borçlar kanunu vasıtası ile barajları aşmayı başardınız ise, bizler de  bazı işyerlerinde Anayasa 90’a, İLO ilkelerine dayanarak ve devrimci dayanışma ilkesi üzerinde toplu sözleşme imzaladık  ve imzalamaya devam ediyoruz.

10 nolu iş koluna giren tüm işyerleri örgütleneceğimiz işyerleridir. Örgütlendiğimiz her işyerinde işvereni toplu sözleşmeye davet edeceğiz. 

Sayın Genel Başkanım, bize devrettiğin bayrağı yarın ki kuşaklara da aynı şekilde devredeceğiz,” ifadelerini kullanarak sözlerini tamamladı.

Celal Uyar’dan sonra söz alan Kesgeç’in Türkiye İşçi Partisi’nden yoldaşları, Özcan Kesgeç’in mücadelelerine ve anılarına değindiler.

Daha sonra söz alan DİSK Genel Sekreteri Adnan Serdaroğlu;

“-Biz kaybettiğimiz önderlerimizin mezarı başına ağıt yakmaya gelmiyoruz, onlara mücadelemizdeki kararlılığı göstermeye geliyoruz. Onların çizgilerinin devam ettiğini ve mücadelemizde onlardan aldığımız o geleneğin devam ettirileceğinin sözünü vermeye geliyoruz.

Özcan Kesgeç, bizim gençlik yıllarımızda örnek aldığımız sendikacılardan birisiydi. Siyasi ve sendikal alanda önemli mücadeleler veren ve yol kat eden ve herkesin saygı duyduğu bir insandı. Özellikle DİSK’in kapatılmasından sonraki zorlu günlerde yazılarıyla, söylemleriyle bir çok insana yol göstermeye çalışan biriydi. Gelecekte bizler de önderlerimiz gibi anılmak isteriz. Onların bize bıraktığı değerleri bizden sonraki insanlara teslim etmenin çabasında olacağız.

Ve bugün burada bir kez daha Özcan Kesgeç’e saygılarımızı belirtiyoruz” diyerek sözlerini tamamladı.

Serdaroğlu’ndan sonra söz alan DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, 

“-Bu anmalar bizim için önemli, bizden önce DİSK’i kuran, DİSK’in bayrağını dalgalandıran, en zor dönemlerde onurla savunan ve bizlere emanet edenlerin açtığı yoldan geleceğe yürüyüşümüzün kararlılığını ifade ediyoruz. 

DİSK’i bugünlere getiren ve ayakta tutan çok önemli değerler var. O nedenle bunları anlamak anlatmak, gelecek kuşaklara aktarmak ve bugünkü mücadelemizde yaşatmak en temel sorumluluğumuzdur. 

Özcan Kesgeç, sendikal mücadeleyle, siyasal mücadelenin bütünlüğüne inanan ve kendi yaşamında ve mücadelesinde bunu gösteren bir insandı. Bu da bizim için son derece önemlidir. 

Sınıfsız, sömürüsüz bir dünya özlemi ve kurma kararlılığı DİSK’in temel ilkelerinin başında gelen bir noktadır. Bizim mücadelemiz, kararlılığımız devam edecek. Bize bu değerleri bırakanların anıları önünde saygıyla eğiliyorum” diyerek sözlerini tamamladı.

Konuşmalardan sonra tören, Kesgeç’in mezarına karanfiller bırakılmasıyla sona erdi.