İSTANBUL ŞUBEMİZ İŞÇİLERLE FORUMDA BULUŞTU!

16 Aralık 2021, Perşembe 1.154 Kişi

 

İSTANBUL ŞUBEMİZ İŞÇİLERLE FORUMDA BULUŞTU!

Sendikamız İstanbul Şubesi, 11 Aralık 2021 tarihinde “çalıştığımız sektörler farklı olsa da dertlerimiz aynı. Dertlerimizi ortaklaştırmak, birlikte çözüm üretmek için işçiler buluşuyor” başlıklı forum düzenledi.

İşçiler buluşuyor forumu, 10 nolu işkolunda farklı meslek gruplarında çalışan işçilerle Birleşik Metal-İş Sendikası Genel Merkezi’nde gerçekleşti.

Açılış konuşmasını yapan İstanbul Şube Sekreteri Emin Çırakoğlu; "- Biz göreve geldiğimizde Sosyal-İş’in üyesi olsun ya da olmasın bu kentin emek mücadelesinde birlikte olalım ve birlikte karar alalım diye yola çıktık. Bu buluşma bizim için çok önemli. İstanbul ve çevresindeki illerin hizmet sektöründe çalışan emekçilerle nasıl buluşacağımızı ve neler yapacağımızı belirlemek için bir araya gelerek yolumuzu bu forumda belirleyeceğiz" ifadelerini kullandı.

Daha sonra söz alan İstanbul Şube Başkanı İlhan Ağırbaş; “-Biz göreve gelirken katılımcı ve şeffaf sendikacılık anlayışını benimseyerek yola çıktık ve bu doğrultuda örgütlenme, eğitim, sosyal medya ve kadın komisyonu oluşturduk. Bu forumu da hayata geçiren İstanbul Şubemizin Örgütlenme Komisyonudur. Komisyon üyelerimize ayrıca teşekkür ediyoruz” dedi.

Ağırbaş; “-Bugün burada, işçiler buluşuyor forumunda dertlerimizi ortaklaştırmak ve sorunlarımıza birlikte çözüm üreterek,  Sosyal-İş Sendikamızı güçlendirmek ve hak ettiği yere getirmek için birlikte karar alıp birlikte yol haritamızı belirleyeceğiz” İfadelerini kullandı.

Şubemizin düzenlemiş olduğu forumda, sivil toplum örgütlerinde emek-sömürü ilişkileri, sendikalı olmanın avantajları, beyaz yakalıların örgütlenmeme nedenleri, pandemiyle birlikte evden çalışma koşullarının zorluğu ve çalışma saatlerinin uzaması, sahne sanatları alanında yoğun şekilde mobingin ve tacizin yaşandığı, yabancı diller sektöründe öğrencilerin güvencesiz çalıştırıldığı, örgütsüz plazalarda uzun çalışma saatlerinin fazlalığı, mühendislerin pandemi dönemi ve sonrasında yaşadığı sorunlar, geleceksizlik ve erken işçileşme, kamu ile özel sektör arasına sıkıştırılma ve gazetecilerin haberlerinin değersizleştirildiği gibi sorunlar dile getirilerek görüş alışverişinde bulunuldu.   

İşkolumuzda faaliyet gösteren meslek gruplarında çalışan emekçiler Sosyal-İş Sendikasında örgütlenmeye ve komisyonlar oluşturmaya davet edildi.