TÜRKİYE’DE EMEKLİLERİN DURUMU VE EYT GERÇEĞİ

22 Eylül 2020, Salı 853 Kişi

Konfederasyonumuz DİSK Araştırma Merkezi (DİSK-AR), hazırladığı “Türkiye’de Emeklilerin Durumu ve EYT Gerçeği” başlıklı rapor İstanbul Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) İl Müdürlüğü önünde gerçekleştirilen bir basın açıklaması ile duyuruldu.

Basın açıklamasına, Sendikamız İstanbul Şube Yönetim Kurulu Üyeleri ve üyelerimiz katılırken, DİSK Yönetim Kurulu Üyeleri, DİSK’e bağlı sendikaların yöneticileri, üyeleri, CHP Milletvekili Gürsel Tekin, Emeklilikte Yaşa Takılanlar Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği, siyasi parti ve demokratik kitle örgütü temsilcilerinin yanı sıra çok sayıda emekli yurttaş katıldı.

“Sosyal güvenlik ve insanca bir emeklilik temel bir yurttaşlık hakkıdır” başlıklı basın açıklamasını DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu okudu.

13,2 milyon emekli ve hak sahibinin yaklaşık yüzde 60’ının asgari ücretin altında aylık ve gelire mahkûm olduğunun altını çizen Arzu Çerkezoğlu, en düşük emekli aylık ve geliri alan 2,6 milyonluk yüzde 20’lik dilimin aylık harcanabilir gelirinin sadece 763 lira olduğunu açıkladı. “Bu düşük ücret gerçeği nedeniyle emeklilerin neredeyse yarısı ya çalışıyor veya iş arıyor” diyen DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu gelse Türkiye’nin “genç emekliler” ülkesi olduğu iddiasının da doğru olmadığını şu verilerle ortaya koydu.

EYT sorununa da değinen Arzu Çerkezoğlu “Böylesine önemli bir toplumsal sorunun sadece maliyet üzerinden tartışılması doğru değildir, adil değildir, insani değildir. Emeklilik bir haktır ve bu hakkın kullanılmasını sağlamak ülkeyi yönetenlerin görevidir” dedi ve EYT meselesinin çözümünün olduğunu, iktidarın tercihleri sonucu bu sorunun çözülmediğini söyledi.

Basın açıklamasında, “Sosyal güvenlik ve insanca bir emeklilik temel bir yurttaşlık hakkıdır!” ve “Bizimkisi bir hak hikayesi” yazılı pankartların açıldığı açıklamada, sık sık “Emeklilik hakkı gasp edilemez” ve “İnsanca yaşamak istiyoruz” sloganları atıldı.

Türkiye Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu Araştırma Merkezi (DİSK-AR) Türkiye’de Emeklilerin Durumu ve EYT Gerçeği araştırması, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) ve Avrupa İstatistik Ofisi (Eurostat) verilerinden yararlanarak tarafından hazırlandı.