MAVİ KALEM’DE HUKUK MÜCADELESINI İSÇİ SINIFI KAZANDI!

05 Ocak 2023, Perşembe 608 Kişi

 

MAVİ KALEM’DE HUKUK MÜCADELESİNİ İŞÇİ SINIFI KAZANDI!

Sendikamız 2020 yılının ilk aylarında Mavi Kalem’de örgütlenmesini tamamlayarak Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na yetki başvurusunu yaptı. Bakanlık 26 Haziran 2020 tarihinde sendikamızın çoğunluğunu onayladı.

Yetkimizin işverene ulaşması üzerine; Mavi Kalem işverenliği işçilerin anayasal hakkı olan sendikal örgütlülüğü kendi varlığına bir tehdit olarak değerlendirdi. İşveren bir yandan yetkimize itiraz ederken, diğer yandan çeşitli bahanelerle 20’ye yakın üyemizi işten çıkardı. 

Mavi Kalem işvereni saldırganlığı bununla sınırlı kalmadı. Mahkeme süreci sonunda sendikamızın kazanmış olduğu toplu sözleşme hakkına da saygı göstermedi. Sendikamızın tüm ısrarlarına rağmen toplu sözleşme masasına oturmaktan kaçındı. Grev aşamasında üyelerimizi ve diğer çalışanları tehdit ederek greve çıkmalarını engelledi. 

Sendikamız diğer mücadele yöntemlerinin yanı sıra, hukuk mücadelesini de sürdürdü. İşten atılan üyelerimizin işe iadeleri için İstanbul Bölge Adliye Mahkemelerine davalarını açtı. 28. ve 29.  Hukuk Dairesi dört üyemizin hak ihlaline uğradığına karar verdi. Mavi Kalem işverenliğini dört üyemiz için sendikal tazminat ödenmesine mahkum etti. 

İşten atılan diğer üyelerimizin davalarının takipçisi olmaya devam edeceğiz.