KÜRESEL İŞÇİ ÖRGÜTLERİNDEN KAMPANYA

07 Eylül 2020, Pazartesi 649 Kişi

Uluslararası Sendikalar Konfederasyonu (ITUC) ve üyesi olduğumuz Küresel Sendikalar Birliği (UNI), 7 Ekim Dünya İnsana Yakışır İş Günü için  dünya çapında kampanyalar düzenlediler. 

"ÇALIŞANLAR İÇİN TEMEL HAKLAR - EMEĞE SAYGI İSTİYORUZ"

Milyonlarca insan 2008’den beri Dünya İnsana Yakışır İş Günü kampanyalarına katılıyor. Bu yıl 7 Ekim’de 13.’sü kutlanıyor.  Sendikamız da dünya çapında düzenlenen bu kampanyada yerini aldı.

Dünya’daki tüm sendikalar insana yakışır bir iş için ayağa kalkıyor. İnsana yakışır iş, insanları önceleyen yeni bir küresel ekonomi inşa etmek ve ekonomik büyümeyi geri getirmek için hükümet planlamasının merkezinde yer alması gerektiğini haykırıyorlar.

Sendikamızın da üye olduğu uluslararası sendikal örgüt Küresel Sendikalar Birliği (UNI), Covid-19 küresel salgını boyunca, düşük ücretli çalışanlar, yurttaşları için dünyanın dört bir yanında koşuşturmaya devam ediyor. Bu işçiler reyonlarda gıdaların varlığını, hasta ve yaşlılara yönelik bakımı, okulların, işyerlerinin, toplu taşıma araçlarının ve kamusal alanların güvenliğini ve temizliğini sağladılar. Onlar ayrıca kargolar teslim ettiler ve finansal hizmetlere gerekli erişimi sağladılar.

Küresel kriz bu işlerin ne kadar vazgeçilmez olduğunu ortaya çıkardığı gibi, UNI’nin başlattığı kampanya da toplumların bu işleri yapan insanların ihtiyaçlarına artık göz yumamayacağını vurguluyor.

Bu nedenle, dünyanın her yerinden sendikalar, temel hizmetlerde çalışan tüm işçiler için;

-       İnsan onuruna yakışır ücret

-       Güvenceli ve emniyetli iş,

-       Pandemide ücretli hastalık izni

-       Emeğe ve sendikal haklara saygı

 Ortak taleplerini dile getiriyorlar!