ÖZCAN KESGEÇ MEZARI BAŞINDA ANILDI!

24 Temmuz 2023, Pazartesi 56 Kişi

ÖZCAN KESGEÇ MEZARI BAŞINDA ANILDI!


Sendikamızın unutulmaz Genel Başkanı Özcan Kesgeç, vefatının 16. yılında mezarı başında düzenlenen törenle anıldı. 

Anmaya, DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, DİSK Sekreteri Adnan Serdaroğlu, DİSK Genel Başkan Yardımcısı Remzi Çalışkan, DİSK Ankara Bölge Temsilcisi Tayfun Görgün, DİSK’e bağlı sendikaların Başkanları ve Yöneticileri, Özcan Kesgeç’in mücadele arkadaşları, Türkiye İşçi Partisi’nden yoldaşları, üyelerimiz ve Sosyal-İş Sendikası emekçileri katıldılar.

Törende konuşan Sendikamız Genel Başkanı Celal Uyar, Sosyal-İş’in Özcan Kesgeç’in hayatındaki önemine ve emek mücadelesine değindi.

 “- Özcan Kesgeç bizim için sadece Sosyal-İş’in Genel Başkanı değildi. Özcan Kesgeç politik mücadelede bizim abimizdi, politik yöneticimizdi.

Özcan Kesgeç ve kuşağı olan devrimciler-ilericiler canları pahasına kurdukları ve büyüttükleri sendikalarını bizim kuşağımıza devrettiler. Bizler de bu emanete sahip çakarak ve büyüterek yarın ki kuşaklara devredeceğiz. Kendisini saygıyla anıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Daha sonra söz alan DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu;

“-DİSK’in ilk genel kuruluna katıldığımda Özcan başkanın bir konuşmasını dinlemiştim. Gerçekten müthiş bir konuşması vardı, çok iyi konuşuyordu ve içeriği de doluydu. Özcan Başkan konuşmasının önemli bir kısmını sosyal güvenliğe ayırmıştı ve o konudaki hakimiyeti beni çok etkilemişti.

Bugün içinden geçtiğimiz süreçte sosyal politika, sosyal sigorta ve sosyal devlet kavramlarının ne kadar yaşamsal olduğunu gördük ve bugün daha da çarpıcı bir biçimde yaşıyoruz. O yüzden bizler açısından tarih sadece anılan bir şey değil. Bize bırakılan bu değerlerin anlamını mezar başlarında toplanmak olarak görmüyoruz. Bu değerlerin, bu çizginin, bu perspektifin büyütülmesidir önemli olan. O nedenle mücadele örgütleri açısından tarih yaşayan bir şeydir. Tarihi yaşatmakta hayatı ve mücadeleyi yeniden örgütlemektir. Bu bilinçle toplanıyoruz, bu bilinçle konuşuyoruz ve birbirimizle paylaşıyoruz.
 
Özcan Başkanımız DİSK’de, Sosyal-İş’te önemli görevler almış, çok büyük katkılar yapmış ve Türkiye İşçi Sınıfının mücadelesine çok önemli bir perspektif bırakmış bir önderimizdir.
 
DİSK olarak bize düşen görev ve sorumluluk emek ve ekmek mücadelesini büyütmek. DİSK’e bağlı sendikalarımızı ve DİSK’i büyütmek.  Her türlü baskıya ve her türlü zorluğa rağmen mücadelemizi, geçmişten gelen bütün değerlere sahip çıkarak, onları bugün yeniden üreterek, birbirimizden güç kuvvet alarak, birlik bütünlük içerisinde DİSK olarak sürdüreceğiz.”
diyerek sözlerini tamamladı.
  
Çerkezoğlu’ndan sonra söz alan DİSK Genel Sekreteri Adnan Serdaroğlu;
 
“- Temmuz ayında yaptığımız bu anmalarımızın bizim için önemi büyük, önderlerimizi unutmadık unutmayacağız. 

Özcan Kesgeç hem politik, hem sendikal mücadelede çok önemli isimlerden ve çok saygı duyduğumuz bir başkan. Tanıyan insaların onu mutlu bir şekilde dinlediği, o entelektüel birikiminden yararlanmaya çalışıldığı bir insandı. DİSK ve DİSK’e bağlı sendikalar için mücadele etmiş bütün başkanlarımızı kalbimizde taşımaya çalışıyoruz. Herkesin gönlünde taht kurmuş, Türkiye de sendikacı olmak, halkın daha iyi şartlarda yaşayabilmesi için politik mücadele vermiş ve bunun bedelini 12 Eylül de ödemiş bir insandı Özcan başkan. Saygıyla burada kendisini anıyoruz.“ diyerek sözlerini tamamladı.  

Daha sonra söz alan Özcan Kesgeç’in yol arkadaşlarından Umur Coşkun; Özcan Kesgeç’in Hayat hikayesine değindi. 

“-Özcan Kesgeç sadece bir arkadaş, sevilen bir sendikacı değildi. Özcan’ın çok özel ayırt edici, gelecek nesillere aktaracağı değerleri vardı. 

Özcan Kesgeç sadece bir sendikacı değildi. Sosyal Sigorta Kurumunun içinden gelmiş ve sosyal sigorta nedir, insanların sigortalı olması nedir diye anlatmaya çalışan ve sosyal güvenliğe çok önemli katkı sağlamış biriydi. Bu konuda çalışmalar yapmış ve yazılar yazmış bir insandı. Ve kendisini çok özlüyor acısını ilk gün gibi yaşıyorum.” diyerek sözlerini tamamladı.  

Konuşmaların ardından tören, Kesgeç’in mezarına karanfiller bırakılmasıyla sona erdi.