DÜNYA SENDİKALAR FEDERASYONU’NDAN AÇIKLAMA!

15 Aralık 2022, Perşembe 591 Kişi

 

 

AB'DEKİ YOLSUZLUK SKANDALINA İLİŞKİN DÜNYA SENDİKALAR FEDERASYONU’NUN AÇIKLAMASI VE ITUC GENEL SEKRETERİ LUCA VISENTINI'NİN TUTUKLANMASI

Avrupa Birliği’nin en üst politik temsilcisi Avrupa Parlamentosu’nda ortaya çıkan rüşvet skandalında birçok parlamenterin ve parlamento yetkilisinin yanı sıra ITUC Genel Sekreteri Luca Visentini'de tutuklandı.

Basına yansıdığı kadarıyla, Dünya Futbol Şampiyonasının Katar’da düzenlenmesi ve sonrasında Katar’da futbol sahalarının inşaatında ölen binlerce işçinin ölümünün dünya kamuoyundan saklanması için başta Avrupa Parlamentosu üyesi parlamenterler, parlamentoda görevli bürokratlar ve ETUC yöneticileri Katar Emirleri ile gizli anlaşmalar yapmışlar ve yüz milyonlarca Euro rüşvet aldıkları ortaya çıkmış bulunmaktadır. 

Rüşvet ve gizli gizli anlaşmalar, Avrupa Birliği ve kurumlarındaki çürümüşlüğü ve iğrençliği gözler önüne sermenin yanı sıra dünya kapitalist sistemi ve ideologları tarafından on yıllardır tüm dünyada yürütülen propagandanın da yalan olduğunu ortaya çıkarmış bulunmaktadır. Emperyalist bir blok olan Avrupa Birliği, burjuva ideologlar tarafından tüm dünyada yığınlara “demokrasi, açıklık, şeffaflık, insan haklarına saygı ve adalet”  kavramları ile anlatılarak yalancı bir cennet resmediliyordu. 
Liberalizmin yalan üzerine inşa ettiği muhteşem kalenin tüm sıvası rüşvet skandalı ile dökülmektedir. 

Yürütülen soruşturma, Dünya Futbol Şampiyonası’nın Katar’da düzenlenmesi için Avrupa Parlamentosu üyesi parlamenter, bürokrat ve sarı konfederasyon ETUC genel sekreteri milyarlarla ifade edilen Euro bazında rüşvet aldıkları ortaya çıkmış bulunmaktadır. Dünya demokrasi şampiyonluğuna soyunan Avrupa Parlamento üyeleri ile Arap Şeyhlerinin gizli pazarlıkları ortaya çıktı. Pazarlığın bununla da sınırlı kalmadığını yine soruşturma dosyasından öğreniyoruz. Katar’da düzenlenecek Futbol Şampiyonası’nda ölecek işçilerin örtbas edilme görevi de sarı konfederasyon ETUC’a veriliyor. Katar’da futbol stadı inşaatında binlerce işçi hayatını kaybetti. Cinayetlerin örtbas edilmesi görevini üstlenen Avrupa kapitalist sisteminin “resmi” sendikası ETUC’un Genel Sekreteri Luca Visentini’ye rüşvet olarak yüz milyonlarca rüşvetin yanı sıra Kasım ayında yapılan İTUC kongresinde Genel Sekreterlik rüşveti verildiğini yine soruşturma dosyasından okuyoruz.  

Dünya Sendikalar Federasyonu üyesi ve uluslararası inşaat işçilerinin temsilcisi UITBB Katar’da işlenen işçi cinayetleri için bugüne kadar uluslararası kampanyalar düzenledi ve basın açıklamaları yaptı. Yukarda ismi geçen sarı konfederasyona uyarıda bulundu. Rüşvet batağına batmış olan ETUC binlerce işçinin ölümüne ve insanlık dışı çalışma koşullarını görmezden gelme konusunda çok kararlı davrandı.

DÜNYA SENDİKALAR FEDERASYONU, bu karanlık davanın gelişiminin yakından takipçisi olacaktır. 

DSF aynı zamanda şunları talep etmektedir:

Dünya Futbol Şampiyonasının Katar’da düzenlenmesi için yapılan tüm gizli anlaşma ve pazarlıkların ortaya çıkarılması, ETUC ve ITUC’un bu rüşvet çarkındaki rolünün ve görevinin ortaya çıkarılması için DSF’nin   soruşturma komisyonunda yer almasını talep etmekteyiz.