EMEĞE KARŞI SERMAYE DARBESİ: 40 YILDIR 12 EYLÜL!

14 Eylül 2020, Pazartesi 843 Kişi

EMEĞE KARŞI SERMAYE DARBESİ: 40 YILDIR 12 EYLÜL!

DİSK’liler, 12 Eylül 1980 askeri darbesinin 40. yıldönümünde Kadıköy’deydi. “Emeğe karşı sermaye darbesi: 40 yıldır 12 Eylül!” başlıklı basın açıklamasında DİSK-AR’ın hazırladığı “Emeğe Karşı Sermaye Darbesi, 12 Eylül İşçi Haklarını Nasıl Yok Ettti” başlıklı rapor kamuoyu ile paylaşıldı.

Basın açıklamasına DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, DİSK Genel Sekreteri Adnan Serdaroğlu, Yönetim Kurulu Üyesi Seyit Aslan, DİSK İstanbul Bölge Temsilcisi Nevzat Karataş, DİSK’e üye sendikaların merkez ve şube yöneticileri ile DİSK’li işçiler katıldı.

DİSK Genel Sekreteri Adnan Serdaroğlu, pandemi şartlarında temsili katılımla gerçekleştirilen basın açıklamasının açılışını yaptıktan sonra sözü DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu’na verdi.

12 Eylül’ün emeğe karşı sermaye darbesi olduğunu vurgulayan Çerkezoğlu, “12 Eylül askeri darbesi maceracı birkaç generalin girişimi değildir. 24 Ocak kararları ve 12 Eylül askeri darbesi madalyonun iki yüzü gibidir.” dedi. DİSK-AR’ın hazırladığı “Emeğe Karşı Sermaye Darbesi: 12 Eylül İşçi Haklarını Nasıl Yok Etti” başlıklı raporun bir özetini kamuoyu ile paylaşan Çerkezoğlu, 12 Eylül’de lokavt ve grev yasaklarının anayasaya girdiğini; hak grevlerinin yasaklandığını; sendikalara siyaset yasağı getirildiğini; sendikalara üye olmak, sendika kurmak gibi sendikal faaliyetlerin zorlaştırıldığını söyledi.