AVM’LERİN SALGIN YUVALARINA DÖNÜŞMESİNE İZİN VERMEYELİM!

08 Mayıs 2020, Cuma 512 Kişi

AVM’LERİN  SALGIN YUVALARINA DÖNÜŞMESİNE İZİN VERMEYELİM!

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) 7 Mayıs 2020 tarihinde yaptığı açıklamada; “tedbirlerin gevşetilmesi konusunda son derece dikkatli davranılması gerektiğini” belirtiyor.

Kovit -19 Bilim Kurulu üyeleri; “ AVM’lerin açılmaması gerektiğini, bu karar için erken olduğunu, gerekli önlemlerin alınmasını, kısıtlamalar gevşetilse dahi önceliğin AVM’ler  olmaması gerektiğini” belirtiyorlar. Bilim dünyası AVM’lerin açılmasına kaygı ile yaklaşarak;“ bir süre daha beklenmesi gerektiğini” ısrarla ifade etmektedirler.

Makine Mühendisleri Odası; 7 Mayıs 2020 tarihli açıklamasında; ” AVM’lerde gerekli tadilatların yapılıp ilgili sistemlerin yüzde 100 taze havayla çalışır hale getirilmeli, tuvaletlerin egzoz fanlarının 24 saat çalıştırılmalı ve kapıları açık bırakılmamalı, varsa yer süzgeçleri susuz kalmamalı,  lavabo, klozet armatürleri sensörlü değilse değiştirilmeli, havalı el kurutma cihazları sökülerek kullan-at kağıt peçete kullanımına geçilmeli ve deterjan ihtiyacı sürekli olarak karşılanmalıdır. Bakım ve kontrollerin teknik standartlara uygun olarak yapılmaması, virüsün yayılmasına neden olacaktır" demektedir.

İşçi Sendikaları, “AVM’lerin açılmasının “çalışanları açısından tehlikeli” olacağına işaret etmektedir. Sendikamız Genel Başkanı Mustafa Aguş daha salgının ilk günlerinde yaptığı açıklamada; “ ziyaretçi sirkülasyonunun binler ile ifade edildiği AVM’lerde ortaya çıkacak “temasın büyük risk teşkil ettiğini belirterek; çalışanlar için alınması gereken hijyen tedbirleri, kişisel koruyucu malzeme temini ve sosyal mesafenin korunması hususlarında kaygılarımız vardır.” (…) öte yandan AVM’lerin tuvalet vb. mekanlarında hijyenin sürekliliği, hijyen malzemeleri temini, çalışanların dinlenmesi, servis olanakları, ateşlerinin ölçülmesi ve çalışanlar için sağlıklı havanın temini gibi; olmazsa olmaz” hususlarda kaygılarımız üst düzeyde sürmektedir.” Demektedir.

Gerçekten de, gün boyu ayakta çalışan, sağlıklı yemek ve dinlenme olanaklarından yoksun, yeterince güneş ışığı görmeyen, oksijen alamayan AVM İşçilerinin; çalışırken sağlıklarını tükettikleri bir gerçektir. Bu nedenle Kovit-19 koşullarında AVM’lerde teknik, sıhhı ve eğitsel bir dizi tedbir ile birlikte; işçiler için insanca çalışma ortamı ve insan gibi yaşama olanakları sağlanmadan AVM’ler açılmamalı, çoğunluğu 18-25 yaşlarında olan genç işçileri göz göre göre salgına teslim edilmemelidir.   

Semt pazarlarında yaşanan gerçekler; AVM’lerde ortaya çıkacak tablo hakkında bize ipuçları vermektedir. Bu deneyimler, AVM’lerin açılması kararının yerinde olmadığını anlamak için yeterlidir. Bu nedenle;

AVM‘leri açma kararı, toplumun 2 aylık emeği ve özverisini sabote edecektir. Çünkü;

  • Kovit-19 verileri olumlu gibi görünse de, halen her gün yaklaşık 2 bin yeni vaka ortaya çıkmakta, onlarca kişi vefat etmekte olduğu gerçeği göz ardı edilemez!
  • AVM’lerde teknik, sıhhı ve fiziksel önlemler alınmamakta, gerekli yatırımlar yapılmamaktadır.
  • AVM çalışanlarının ve ziyaretçilerin sağlığına dair gerekli tedbirler alınmamaktadır.
  • Bir avuç AVM patronunun menfaati için toplumu salgına teslim etme riski taşıyan bu karar; gözden geçirilmeli ve ertelenmelidir.

DİSK Sosyal-İş Sendikasının önceliği; İNSAN HAYATIDIR!

Ülkemizin salgına karşı mücadelesine sahip çıkmak; halkımızın sağlığını korumak ve AVM’lerden işçi cenazelerini kaldırmamak için;  

AVM’ler AÇILMAMALIDIR !..

SOSYAL İŞ SENDİKASI GENEL  YÖNETİM KURULU