15.OLAĞAN GENEL KURULUMUZ TAMAMLANDI 'GELECEĞİ BİRLİKTE ÖRÜYORUZ'

16 Ocak 2020, Perşembe 680 Kişi

15.OLAĞAN GENEL KURULUMUZ TAMAMLANDI

Sosyal-İş Sendikamızın, “ Geleceği Birlikte Örüyoruz” belgisi ile başlattığı 15. Olağan Genel Kurulumuz 11-12 Ocak 2020 tarihlerinde Ankara’da gerçekleştirildi.

Genel Kurul Divanına Aster-İş Genel Başkanı Ayhan Dümen, Başkan yardımcılıklarına Mehmet Ali Selçukkaya ve Beyhan Sunal, divan üyeliklerine ise, Suat Karabulut ve Elmas Acar oybirliği ile seçildiler.

Genel Kurulumuza;

Dünya Sendikalar Federasyonu( WFTU) temsilcileri Anda Anastasaki, Tuym Ferhat, PAME Dış İlişkiler temsilcisi Theodorakis Nikos, Fransa Genel Hizmetler Sendikası temsilcisi Cedric Hafter,  DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, DİSK Genel Sekreteri Cafer Konca, Genel İş Genel Başkanı Remzi Çalışkan, Birleşik Metal-İş Genel Başkanı Adnan Serdaroğlu, Genel Sekreter Özkan Atar ile Eğitim Sekreteri Seyfettin Gülengül, Dev Maden-Sen Genel Başkanı Tayfun Görgün, DİSK üyesi sendikaların genel merkez ve Ankara Şube yöneticileri, HDP Bitlis Milletvekili Mahmut Celadet Gaydalı, SHP Ankara eski milletvekili Kamil Ateşoğulları, CHP, Sol Parti, TSİP temsilcileri, Emekli-Sen eski Genel Başkanı Veli Beysülen, KESK, Tüm Bel-Sen, Tümtis, Eğit-Der, 78’liler Derneği, Mustafa Suphi Derneği temsilcileri katılarak dayanışma mesajlarını ilettiler.

Divan seçiminin ardından söz alan  Metin Ebetürk ;

"15. Olağan Genel Kurulumuza hoş geldiniz. Genel Kurulumuzun, Sendikamız ve Türkiye İşçi Sınıfımız için ilerletici kararlar alacağına, işçi sınıfı mücadelemize yeni kazanımlar katacağına olan inancımla sizleri selamlıyorum.

Sizler, bir yandan önceki dönem çalışmalarımızı değerlendirecek, diğer yandan ise sendikamızı yarınlara taşıyacak eylem programımızı ve bunu hayata geçirecek yönetim kadrosunu belirlemek için mesai yapacaksınız. Sizlerle birlikte, genel kurulumuzda insanca yaşanabilir, insanca çalışılabilir bir Türkiye için kafa yoracak, tartışacak ve hep birlikte ortak geleceğimiz için karar vereceğiz. Ülkemiz, demokrasimiz, irademiz ve ekmeğimiz için vereceğimiz mücadele bir’dir, aynıdır. Yani, emek mücadelesi aynı zamanda bir demokrasi mücadelesidir.” İfadeleri ile Genel Kurulun açılış konuşmasını gerçekleştirdi.

Açılış konuşmasının ardından konuk konuşmalarına geçildi.

İlk konuşmayı yapan Dünya Sendikalar Federasyonu (WFTU) temsilcisi Anda Anastasaki;

Yoldaşlar, sizler yalnız değilsiniz, sadece Sosyal-İş’in üyesi değilsiniz, sadece DİSK’in de üyesi değilsiniz, sadece Türkiye mücadele hareketinin üyesi de değilsiniz. Sizler büyük bir ailenin üyesisiniz, dünya mücadele hareketinde ki örgütün üyesisiniz. Sizler bizim için bütün dünya sendikaların sembolüsünüz ve böyle devam edecek. DSF adına Genel Kurulunuzu kutlarız. Yaşasın Türkiye İşçi Sınıfı, yaşasın Sosyal-İş’in mücadelesi ve yaşasın Dünya Sendikalar Federasyonu’’ sözlerinden sonra sendikamıza DSF bayrağını hediye olarak takdim etti.

PAME adına söz alan Theodorakis Nikos; Genel Kurulumuzu selamlayan giriş konuşmasının ardından Yunanistan işçi sınıfı ile gösterilen dayanışma için teşekkür ederek, PAME ‘ nin Yunanistan’ da verdiği mücadeleye değindi. Türkiye İşçi Sınıfı ve kardeş sendika Sosyal-İş ‘le uluslararası düzeyde yapılan ortak girişimlerin öneminden bahseden Theodorakis Nikos bununla gurur duyduklarını ifade etti. Konuşmasını "Yaşasın Sosyal-İş, yaşasın DİSK ” diyerek tamamlayan PAME temsilcisi, Selanik’te çekilmiş, PAME üyelerinin bir gemiye binerek Selanik sahiline doğru açmış olduğu ve üzerinde savaşsız bir dünya, sömürüsüz bir dünya için hep birlikte mücadele edelim yazılı plaketi Genel Kurula takdim etti.

Fransa Genel Hizmetler Sendikası adına konuşan Cedric Hafter; “Dünya Sendikalar Federasyonu olarak enternasyonal kavgamız eşliğinde sizleri selamlamaktan onur duyarım," diyerek başladığı konuşmasına "Bir kez daha emin olduk ki, kongrenizdeki tartışmalarınız ve alacağınız kararlar ile sektörünüzdeki işçilerin yararı doğrultusunda Türkiye sendikal hareketindeki yerinizi çok daha güçlendireceksiniz. Türkiye işçi sınıfıyla geçmişten günümüze süren ve gelecekte de sürecek olan dayanışmamız, demokratik sendika hakları, sosyal güvenlik ve işçi haklarının geliştirilmesi başlıklarında da devam edecek, birlikte mücadelemiz sürecektir’’ diyerek konuşmasını sonlandırdı.

Yabancı konukların ardından, Türkiye’den katılan kurum temsilcileri kürsüde söz alarak Genel Kurulumuzu selamladı.

DİSK adına Genel Başkan Arzu Çerkezoğlu “Sosyal-İş Sendikamız 54 yıllık bir mücadele tarihini geride bırakarak, onun bütün birikimleri üzerinden Sendikamızı geleceğe taşıyacak olan değerli delege arkadaşlarım ve mücadele arkadaşlarım hepinizi Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu olarak sevgiyle, saygıyla ve coşkuyla selamlıyorum. Demokrasi işçinin ekmeğidir ve biz biliyoruz ki demokrasinin olmadığı yerde emeğin hakları olmaz, emeğin haklarının olmadığı yerde demokrasi olmaz. Ekmeğimizin hakkını almak için, bizler DİSK’liler olarak, sermaye iktidarına karşı bu kavgayı sonuna kadar sürdüreceğiz. Türkiye işçi sınıfının geleceğinin umudu dün olduğu gibi bundan sonra da DİSK’tir. Bu sorumlulukla hep birlikte bütün DİSK’ liler olarak bu tarihi bedeli ne olursa olsun bu örgütü geleceğe taşıyacağına olan inancımla, Genel Kurulumuza başarılar diliyorum, yaşasın Sosyal-İş, yaşasın DİSK, yaşasın işçi sınıfının mücadelesi, birliği ve dayanışması,” diyerek sözlerini sonlandırdı.

Birleşik Metal-İş Sendikası adına kürsüye çıkan Genel Başkan Adnan Serdaroğlu, Genel Kurul salonunu selamlamasının ardından,

"Türkiye İşçi Sınıfı hedeflerine ulaşamamış, hedeflerinden daha da uzaklaşmış. Demokrasiyi geliştiremedik, örgütlenmede yol kat edemedik.  Yani Türkiye, dünyanın en kötü örgütlenme prosedürüne sahip ülkesidir. İş cinayetlerinde, kadına şiddette, kadın cinayetlerinde, çocuk istismarında ve iklimde bile bir ilerleme kaydedemedik. Peki, sonuç ne? Sendikalar başarılı olamadı, işçi sınıfı başarılı olamadı. Yapmamız gereken sendikalar olarak, işçi sınıfı olarak bu konulara daha da yoğunlaşmamız ve sınıf mücadelesini yükseltmemizdir. Bize giydirilmek istenen deli gömleğini giymeyeceğiz, birlikte mücadeleye devam edeceğiz.” diyerek Genel Kurulumuza başarı dileklerini sundu.