KAMUOYUNA ZORUNLU AÇIKLAMA!

08 Haziran 2023, Perşembe 511 Kişi

ULUSLARARASI AF ÖRGÜTÜNÜN AÇIKLAMASI KABUL EDİLEMEZ!
“SENDİKAL HAKLAR YOK SAYILAMAZ”

Uluslararası Af Örgütünde Sendikamız üyesi çalışanların sendikal haklarını tehlike altına sokan durumla ilgili açıklamamıza verdikleri destek için demokratik kamuoyuna ve basın emekçilerine teşekkür ederiz. 

Dünden bu yana UAÖ yöneticileri tarafından konuya ilişkin yapılan açıklamaları kaygı ile takip ediyoruz. TİS görüşmelerinin sendikamızla sağlanan karşılıklı mutabakata dayanarak sonlandırıldığı doğru değildir. İşveren, defalarca sormamıza ve hatta toplantı tutanaklarında kayıt altına almamıza rağmen belirledikleri 60 günlük süreden sonra anlaşma sağlanamaması halinde 2023 yılı için müzakereleri sonlandıracaklarının gerekçesini açıklayamamışlardır ve tamamen tek yönlü bir kararla TİS görüşmelerini sonlandırmışlardır. 

UAÖ yöneticilerini ortak değerimiz olan Af Örgütünün güvenirliğine zarar verecek açıklamalardan kaçınmaya ve en kısa sürede TİS müzakerelerinin devamına davet ediyoruz. Açıklamalarımızın istikameti TİS teklifimiz çerçevesinde bir uzlaşmaya varmak ve üyelerimizin sendikal haklarını savunmaktır. 

Bu hafta sonu toplanacak UAÖ Türkiye Şubesi Genel Kurulunun diğer pek çok insan hakları meselesi gibi üyelerimizin sendikal örgütlenmesine de sahip çıkacağına ve TİS temelinde bir çözümü destekleyeceğine inanıyoruz.  

#SendikalHaklarİnsanHaklarıdır

 

DİSK SOSYAL-İŞ SENDİKASI
GENEL YÖNETİM KURULU