ARKADAŞ KİTABEVİ'NDE SENDİKAL HAKLARA SAYGI ÇAĞRISI

Paylaş

Arkadaş Kitabevi'nde sendikamıza üye oldukları için işçi kıyımına uğrayan, baskı ve tehditlere maruz kalan üyelerimizin hakları ve sendikaya saygı talebiyle kitlesel basın açıklaması yapıldı.

Ankara'da, Batıkent Atlantis AVM Arkadaş Kitabevi Mağazası önünde 11 Kasım 2017 saat 17.00'da gerçekleştirilen basın açıklamasına çok sayıda emek dostu kişi ve kurum kitlesel bir katılım gerçekleştirdiler.

Kitabevlerinde 1980 darbesinden bu yana ilk kez sendikal örgütlenmeyi başaran Arkadaş Kitabevi işçileri, işverenin baskı, tehdit ve işçi kıyımına karşı mücadeleyi sürdürüyor. Yaz aylarında basın açıklamaları ve röportajlarla seslerini duyuran sendikamız üyesi Arkadaş Kitabevi işçileri, işverene kısmi geri adım attırarak işçi kıyımını belli bir ölçüde durdurmuştu. Ancak işçiler, Anayasal sendikal haklarını kullanmalarına engel teşkil eden yetki itirazlarının geri çekilmemesi, işyerlerinde halen süren baskı ve mobbing uygulamaları, işten haksız yere atılan işçilerin mağduriyetinin giderilmemesi nedenleriyle yeniden eyleme geçti.

Bu çerçevede geçtiğimiz hafta başından beri Batıkent Mağaza önünde direnişe başlayan, bildiri ve afişlerle kamuoyunu bilgilendiren Arkadaş Kitabevi işçilerinin mücadelesi, sendikamız tarafından 11 Kasım'da Batıkent Mağazası önünde düzenlenen kitlesel basın açıklaması ile taçlandı. Açıklamaya Batıkent halkı yoğun bir ilgi gösterirken, sendikalar, demokratik kitle örgütleri, siyasi parti ve çevreler de basın açıklamamıza katılarak dayanışmayı yükseltti. Açıklamamızda KESK Ankara Şubeler Platformu adına İsmet Meydan ve Emekli-Sen adına Genel Başkan Veli Beysülen tarafından konuşmalar yapılarak destek mesajları verildi.

BASKILAR SENDİKASIZLARA KADAR UZANDI

Basın açıklamamızda ilk sözü, sendikalı olduğu için iftiralara uğratılarak işten atılan Arkadaş Kitabevi işçisi Özgecan Bulut aldı. Bulut açıklamasında işyerindeki çalışma koşullarını ve neden sendikalı olduklarını anlatarak, sendikamızın çoğunluk belgesinin işverene ulaşmasının ardından yaşanan baskı, sendikasızlaştırma ve işçi kıyımı uygulamaları üzerinde durdu. Bulut, pek çok kişinin iftiralarla işten atıldığını, onlarca sendikalının baskılara dayanamayıp işyerinden istifa ettirildiğini, sendikalılarla selam veren sendikasız işçilerin dahi işten atıldığını kaydetti.

ÖZGECAN BULUT'UN KONUŞMASININ TAM METNİ İÇİN TIKLAYINIZ.

Bulut'un konuşmasının ardından, Batıkent halkı adına Zübeyde Gökcan söz alarak kısa bir destek ve dayanışma konuşması yaptı. Gökcan, "Günlerdir soğukta mücadele eden çocuklarımızı destekliyoruz. Sosyal-İş Sendikası burada bir mücadele veriyor. Ağırlaşan hayat koşulları karşısında bu mücadelede bize örgütlü ve sendikalı olmanın önemini gösterdi. Dayanışmanın önemini gençlerimizin mücadelesinde bir kez daha görüyoruz ve sizleri destekliyoruz" şeklinde konuştu.

EBETÜRK: "TALEPLERİMİZE YANIT VERİLMESİ KAYDIYLA SORUNLARI BİRLİKTE AŞMAYA HAZIRIZ"

Basın açıklamasında son sözü Sendikamız Genel Başkanı Metin Ebetürk alarak, sendikamız adına konuşma yaptı. "Bildiğiniz üzere Arkadaş Kitabevi çalışanları 12 Eylül darbesinden bu yana bir ilki gerçekleştirerek Sosyal-İş Sendikası’na üye oldu. 12 Eylül sonrası kitabevlerindeki ilk sendikal örgütlenme Arkadaş Kitabevi’nde gerçekleşti." diyen Ebetürk, Sendikamızın yasal koşulları sağlayarak Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'na başvurduğunu, bu başvurudan önce de Arkadaş Kitabevi işvereni ile bir görüşme yaparak iyi niyet beyanında bulunduklarını kaydetti. İşverenin iyi niyet ve diyalog çabasımıza karşılık vermediğini ifade eden Ebetürk, işveren tarafından 12 Eylül mirası sendikal yasalardaki boşlukların kullanılıp toplu sözleşmenin engellenmeye çalışıldığını kaydetti. Ebetürk, işverenin sendikasızlaştırma operasyonu başlattığını, tehdit ve baskı yoluyla üyelerin istifa ettirilmeye çalışıldığını, yıllardır var olan ve işyeri uygulaması haline gelmiş bir konunun ise işten atma bahanesi olarak kullanıldığını söyledi.

Sendikamızın üç temel talebi olduğunu söyleyen Ebetürk, "Taleplerimiz açık ve nettir. buradan bir kez daha Cumhur Özdemir'e sesleniyoruz. Sendikalı işçi kıyımına son ver! Sendika hakkımıza saygı duy! Sendikayla diyalog kur!" şeklinde konuştu. Sendikamızın bu üç temel talebine yanıt verildiği takdirde tüm olumsuzlukları birlikte aşmaya hazır olduğunu kaydeden Ebetürk, "Ancak işveren bu çağrımızı da yanıtsız bırakır, OHAL’in karanlığına yaslanarak sendikamızı ve üyelerimizi adliye koridorlarına mahkûm etmeye çalışırsa, bu mücadeleyi bir üst safhaya taşımaya da hazırız." şeklinde konuştu.

GENEL BAŞKAN METİN EBETÜRK'ÜN KONUŞMASININ TAM METNİ İÇİN TIKLAYINIZ.

Yüzlerce emek dostunun katıldığı basın açıklamamızda sık sık "Sendika hakkımız engellenemez", "Yaşasın sınıf dayanışması", "Kurtuluş yok tek başına, ya hep beraber, ya hiçbirimiz", "Zafer direnen emekçinin olacak" sloganları ile coşkulu bir şekilde son buldu.

 

Paylaş