LEROY MERLİN YAPI MARKET İŞÇİLERİ SOSYAL-İŞ’TE ÖRGÜTLENDİ!

Paylaş

Leroy Merlin Yapı Market çalışanlarının sendikamızda örgütlenmesi üzerine sendikamız yazılı bir açıklamayla konuyu kamuoyuyla paylaştı. Açıklamanın tam metnine aşağıdaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

 

   LEROY MERLİN YAPI MARKET İŞÇİLERİ SOSYAL-İŞ’TE ÖRGÜTLENDİ!

 


 

22.10.2012

 

YAPI MARKET SEKTÖRÜNDE SENDİKAL ÖRGÜTLENME BÜYÜYOR!

LEROY MERLİN YAPI MARKET İŞÇİLERİ SOSYAL-İŞ’TE ÖRGÜTLENDİ!

SOSYAL-İŞ’TEN İŞVERENE SENDİKAL HAKLARA SAYGI VE GÖRÜŞME ÇAĞRISI!

Türkiye’de giderek büyüyen yapı market sektöründe, sendikalaşma da büyümeye başladı. Yapı market sektöründe başarıyla tamamlanan ilk sendikalaşma Praktiker’de gerçekleşirken, İKEA işçilerinin sendikalaşma mücadelesi devam ediyor. Sosyal-İş Sendikası’nın Leroy Merlin Yapı Marketler’de yürüttüğü örgütlenme çalışması da başarı ile tamamlandı. Böylece yapı marketler sektöründe ikinci sendikal örgütlenme Leroy Merlin’de gerçekleşmiş oldu.

Fransa merkezli Grup Adeo bünyesinde faaliyet gösteren Leroy Merlin’in 13 farklı ülkede 300’den fazla mağazası ve 66 binden fazla çalışanı bulunuyor. Leroy Merlin yapı market sektöründe, dünyada dördüncü, Avrupa’da ikinci, Fransa’da birinci sırada yer alıyor. 2010 yılında Bursa’da ilk mağazasını açarak Türkiye’de faaliyetlerine başlayan Leroy Merlin, 2011 yılında ikinci mağazasını Ankara’da açtı. Leroy Merlin bünyesinde Türkiye’de yaklaşık 300 işçi çalışıyor.

Sendikamız, 2012 yılının Mayıs ayında, Leroy Merlin’de örgütlenme çalışmalarına hız verdi. Sendikalaşma faaliyetlerini engellemeye yönelik uygulamalara rağmen, örgütlenmesini başarıyla sürdüren Sendikamız, Leroy Merlin’de çalışanların yüzde 50’sinden fazlasını üye kaydederek, toplu iş sözleşmesi yapabilmek için Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na yetki tespiti başvurusunda bulundu.

Örgütlenme sürecinde, üyesi olduğumuz UNI Küresel Sendika, Sendikamıza her aşamada destek verirken, Fransa’da Leroy Merlin çalışanlarının örgütlü olduğu “Sendikal Güç” isimli sendika, Leroy Merlin Türkiye çalışanlarının sendikal mücadelesi ile dayanışma içinde olduğunu ilan ederek, Leroy Merlin Türkiye yönetimini sendikal haklara saygı göstermeye davet etti.

Örgütlenme çalışmalarının ilk gününden itibaren özenli ve dikkatli bir yaklaşım sergileyen Sosyal-İş Sendikası, taraflar arasındaki kurumsal ilişkileri başlatmak üzere Leroy Merlin işverenine çağrıda bulundu. Sendikamız yöneticileri ile Leroy Merlin İnsan Kaynakları Müdürü arasında bir görüşme gerçekleştirilirken, ilerleyen aşamalarda işveren tarafı çağrılarımıza yanıt vermedi. Bu arada sendikalı işçiler sendikadan istifa etmeye, sendikasız işçiler ise sendikaya üye olmamaya zorlanırken, bazı sendika üyesi işçiler, sudan gerekçelerle işten çıkarıldı. Bütün engellemelere rağmen işleri, ekmekleri ve hakları için sendikal haklarında ısrar eden Leroy Merlin işçileri, Sendikamızda örgütlendi. Bu çerçevede Sendikamız toplu iş sözleşmesi hazırlıklarına da başlayacak.

Leroy Merlin işçilerine sendikamız ailesine hoş geldiniz diyor, çeşitli defalar çeşitli araçlarla görüşme çağrısında bulunduğumuz Leroy Merlin işverenini bir kez de basın aracılığıyla görüşmeye davet ediyor, Sendikamızın işyerinde artık yetki aşamasına geldiğinin altını çizerek, sendikal haklara saygı göstermeye çağırıyor, sendikal mücadelemizi toplu iş sözleşmesi ile sonuçlandırana kadar mücadelemizi sürdüreceğimizi ve üyelerimizin hakları için gereken her türlü mücadeleyi vereceğimizi duyuruyoruz.

SOSYAL-İŞ SENDİKASI GENEL YÖNETİM KURULU

Paylaş