BARIŞ ÇAĞRISI YAPAN AKADEMİSYENLERE YÖNELİK BASKILARA SON!

Paylaş

Sendikamız Genel Başkanı Metin Ebetürk, 19 Ocak 2016 tarihinde bir basın açıklaması yayımlayarak, barış çağrısı yaptığı için baskıya maruz bırakılan akademisyenlerimizle dayanışma içinde olduğunu açıkladı.


BASIN AÇIKLAMASININ TAM METNİ İÇİN LÜTFEN TIKLAYINIZ


19.01.2016

BASIN AÇIKLAMASI

BARIŞ ÇAĞRISI YAPAN AKADEMİSYENLERE YÖNELİK BASKILARA SON!

SORUŞTURMA, GÖZALTI, TEHDİT VE HEDEF GÖSTERMELERE DEĞİL DEMOKRASİYE, İNSAN HAKLARINA VE BARIŞA İHTİYACIMIZ VAR!

            Aralarında Sendikamızın üyelerinin de bulunduğu akademisyenler, barış çağrısı yaptıkları bir imza metni nedeniyle hedef gösterilmekte, tehdit edilmekte, gözaltına alınmakta ve soruşturma geçirmektedir.

            Cumhurbaşkanı ve Başbakanın bilim insanlarını hedef gösteren, hakaret içeren açıklamaları, bu gerilimi daha da tırmandırmaktadır. Bu açıklamalardan vazife çıkaran mafya bozuntuları, bu ülkenin yüz akı olan bilim insanlarını “kan banyosu” ile tehdit etmekten çekinmemekte; yandaş basın, basın etiğine aykırı biçimde akademisyenleri açıkça hedef göstermekte; bilim insanlarının odalarının işaretlendiği adeta bir “Cadı Avı” yürütülmektedir.

            Düşünce ve ifade özgürlüğü, en temel insan hak ve özgürlüklerinden biridir. Barış çağrısı yapmak, akan kanın son bulmasını istemek, ifade ve düşünce özgürlüğünün ayrılmaz bir parçası olduğu gibi, vicdan sahibi her bir insan, yurttaş ve bilim insanı sorumluluğunun da bir gereğidir.

            İhtiyacımız olan soruşturma, gözaltı, tehdit ve baskı değil; demokrasi, insan hakları ve barıştır.

            Bu çerçevede, hedef göstermelere, tehditlere, soruşturma ve gözaltılara derhal son verilmesini talep ediyor, akademisyenlerimizle dayanışma içinde olduğumuzu ve metne imza atan üyelerimize yönelik herhangi bir saldırı karşısında üyelerimizin haklarını sonuna kadar koruyacağımızı ilan ediyoruz.

             

 METİN EBETÜRK

SOSYAL-İŞ SENDİKASI GENEL BAŞKANI

Paylaş